>>IMPORTANT: Due to recent events of covid-19, some countries have closed their borders! Make sure that your country hasn't, before making an order <<

Aristolochia elegans (seeds)

Η Aristilochia elegans είναι αναρριχώμενο , καλλωπιστικό φυτό. Τα φύλλα είναι πράσινα , σε σχή...

3,40 
S2103

Minimum quantity for "Aristolochia elegans (seeds)" is 1.

Η Aristilochia elegans είναι αναρριχώμενο , καλλωπιστικό φυτό.

Τα φύλλα είναι πράσινα , σε σχήμα καρδιάς.

Τα άνθη είναι περίεργα σωληνωτά σε σχήμα s , λευκοπράσινα και το εσωτερικό του σωλήνα εμφανίζει ένα καφέ- μωβ μοτίβο .

Η περίοδος ανθοφορίας διαρκεί όλο το καλοκαίρι μέχρι το Σεπτέμβριο

Είναι εύκολο να καλλιεργηθεί και απαιτεί μικρές μόνο προφυλάξεις . Δεν ανέχεται χαμηλές θερμοκρασίες και προτιμά ημισκιερά μέρη .

Απαιτεί ελάχιστη θερμοκρασία τους 7 ο C

Πότίστε και λιπαίνετε συχνά κατα τη περίοδο της γρήγορης ανάπτυξης .

Όλα τα μέρη του φυτού είναι δηλητηριώδη άν καταποθούν .

Στο γένος Aristolochia υπάρχουν πάνω απο 500 είδη όπως :

  • Aristolochia rotunda (Αριστολοχία η στρογγυλή),
  • Aristolochia cretica (Αριστολοχία η κρητική), η
  • Aristolochia elegans,
  • Αristolochia gigantea,
  • Aristolochia sempervirens,
  • Aristolochia longa (Δακτυλίτις)
  • Aristolochia clematitis

Species ID

Family:
Aristolochiaceae
Genus:
Aristolochia
Species:
Aristolochia elegans
Synonyms:
Aristolochia littoralis

Plant Characteristics

Circle of Life:
Perrenial
Plant Type:
  • Climbing
Flowering colour:
White-greenish
Flowering Period:
  • August
  • July
Aroma:
Soft
Height:
3-4m.
Growth Rate:
Moderate

Requirements

Soil Type:
Light , Fertile, Well drained
Light Requirements:
Semi-Shade
Water Requirements:
High
Pruning:
Yes, on the end of Winter
Toughness:
It CANNOT Stand In frost
Usage:
  • Medicinal
  • Ornamental