>> For every order higher than 40,00euros, FREE WORLDWIDE Shipping!! <<

Asphodelus ramosus (seeds)

2,90 
S220
+

Μεσογειακό φυτό , ποώδες , πολυετές .

Σαρκώδη πράσινα λογχοειδή , άμισχα  φύλλα σε βασική ροζέτα 

Στελέχη όρθια , λεία , διακλαδιζόμενα  που φτάνουν σε ύψος μέχρι 1,3-1,4 μ. 

Άνθη αστεροειδή , λευκά με κεντρική καφέ ράβδωση , με 6 πέταλα

Ανθίζει τέλος χειμώνα - άνοιξη .

Φρούτα με κάψουλα που περιέχει μέχρι 6 σπόρια .

Προτιμά ξηρά ζεστά εδάφη με άριστη αποστράγγιση .

Μπορεί να απιβιώσει σε πολύ αφιλόξενα σημεία .

Το καλοκαίρι το φύλλωμα ξηραίνεται και το φυτό μπαίνει σε λήθαργο .

Χρησιμοποιείται σαν βότανο στη παραδοσιακή ιατρική .

Στη κηποτεχνία μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε κήπους , σύνορα ή βραχόκηπους .

Φυτό μελισσοκομικό που δίνει μεγάλες ποσότητες σε γύρη και νέκταρ .

Species ID

Genus:
Asphodelus
Species:
Asphodelus ramosus
Synonyms:
Asphodelus aestivus , Asphodelus microcarpus